Lantmännens Växtodlingsrådgivning

Här kan du läsa mer om de rådgivningstjänster som vi erbjuder inom Lantmännens växtodlingsrådgivning.


Växtodlingsbrev - prenumerera nu!

  • VäxtRåd - Som prenumerant på VäxtRåds brev får du ca 45 nummer per år. Växtodlingsbreven behandlar allt som rör Mellansvensk växtodling. 
  • VäxtRåd EKO - NYHET 2019! Som prenumerant på VäxtRåds EKO-brev får du ca 20 nummer per år. Växtodlingsbreven behandlar allt som rör ekologisk växtodling. Under vintern hålls en växtodlingsträff.
  • Växtline Väst - Som prenumerant på Växtline Väst brev får du ca 30 nummer per år. Växtodlingsbreven behandlar allt som rör Västsvensk växtodling (Västra Götaland och Värmland). I Västbrevet ingår en bussresa till Borgeby fältdagar under juni månad. Under vinter hålls seminarier med aktuella problemställningar i växtodlingen.
  • Växtline Öst - Som prenumerant på Växtline Öst brev får du ca 30 nummer per år. Växtodlingsbreven behandlar allt som rör Östsvensk växtodling (Småland, Öland och Gotland).
  • Växtline Syd - Som prenumerant på Växtline Syd brev får du ca 30 nummer per år. Växtodlingsbreven behandlar allt som rör Sydsvensk växtodling (Skåne, Blekinge och Halland).
  • Växtline Vall - Som prenumerant på Växtline Vall får du ca 20 nummer per år. Vallbrevet är ett rådgivningsbrev för dig som odlar vall samt majs och har det som en av dina största och viktigaste grödor.


VäxtRåd - Lantmännens odlingsrådgivning

Växtodlingsrådgivarna i Lantmännens odlingsrådgivning Växtråd bedriver faktabaserad växtodlingsrådgivning. I Dalarna, Gästrikland, Uppland, Västmanland, Närke, Södermanland och Östergötland bedrivs utöver växtodlingsbrev även grupprådgiving i fält samt induviduell rådgivning. 

Växtråd - Grupprådgivning

För dig som vill träffas i grupp och diskutera aktuella växtodlingsfrågor. 

  • Telefonrådgivning
  • Uppföljningsträff i grupp
  • Gruppfältvandring
  • Växtodlingsbrev

Växtråd - Individuell Rådgivning

För dig som vill ha personliga besök för planering, uppföljning, fältbevakning och bollplank. Tillsammans följer vi dina grödors behov. 

  • Växtodlingplanering
  • Besök under säsong
  • Telefonrådgivning
  • EU-rådgivning
  • Gruppfältvandring
  • Växtodlingsbrev
  • Uppföljning

Prenumeration av grupprådgivning/induviduell rådgivning beställs genom genom Niclas Sjöholm, 010-556 19 84 eller niclas.sjoholm@lantmannen.com

 

Kontakta oss!

 

Camilla Persson

Agronom, Staffanstorp
Växtline Syd och Öst
010-556 19 59
camilla.persson@lantmannen.com 
 

Erik Pettersson

Agronom, Lidköping
Växtline Väst
010-556 29 22
erik.pettersson@lantmannen.com
     

Niclas Sjöholm

Agronom, Uppsala
VäxtRåd
010-556 19 84
niclas.sjoholm@lantmannen.com
 

Anna Lindgren

Agronom, Uppsala
VäxtRåd
010-556 16 44
anna.lindgren@lantmannen.com

     

Erik Bertholtz

Agronom, Uppsala
Växtråd
010-556 19 08
erik.bertholtz@lantmannen.com
 

Amanda Andersson

Agronom, Uppsala
VäxtRåd
010-556 38 58
amanda.andersson@lantmannen.com

 

Emelie Ekholm

Agronom, Uppsala
Växtråd
010-556 19 86
emelie.ekholm@lantmannen.com
 

Per-Anders Andersson

Lantmästare, Vetlanda
Växtline Vall
010-556 20 85
per-anders.andersson@lantmannen.com

 

Johan Lagerholm

Agronom, Norrköping
Växtråd
010-556 16 48
johan.lagerholm@lantmannen.com
 

William Hellsten

Agrotekniker, Norrköping
Växtråd
010-556 16 66
william.hellsten@lantmannen.com

 
Tipsa en vän
Din kommentar har skickats. Ett fel inträffade. Försök igen senare Stäng
Kontakta oss
Ditt meddelande har skickats Ett fel inträffade. Försök igen senare Stäng